Menu
×
Menu

Grupa Allegro

Grupa Allegro

Kilka słów o firmie:

Grupa Allegro to w tej chwili najbardziej rozwinięta platforma handlu internetowego w Europie Środkowo-Wschodniej. W jej skład wchodzą m.in. największe serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe w tej części świata: Allegro.pl, otoMoto.pl, Ceneo.pl, PayU.pl. Skupiamy ponad 20-milionową społeczność Internautów. Zespół pracowników Grupy Allegro wciąż się powiększa a naszą firmę tworzy w tej chwili, w samej Polsce, ponad 1500 osób.

Czego oczekujemy od kandydatów:

Dobór narzędzi weryfikujących wiedzę kandydatów uzależniamy od poziomu wymaganego zaawansowania w konkretnych technologiach. Java korporacyjna w chwili obecnej jest dla Grupy Allegro strategicznym narzędziem, w oparciu o które funkcjonuje największy system płatności online w Polsce – PayU. W zależności od stopnia biegłości posługiwania się J2EE proponujemy kandydatom wachlarz stanowisk rozpoczynając od testera w dziale Quality Assurance na architekcie technicznym kończąc.

Jak wygląda proces rekrutacyjny:

Proces rekrutacyjny zakłada weryfikację wiedzy technicznej: pierwszy etap odbywa się bez konieczności ruszania się sprzed własnego biurka – kandydat wybrany na podstawie CV otrzymuje email z zaproszeniem do testu online (90 minut, 3 stopnie trudności). Kolejny etap to rozmowa bezpośrednia z pracownikiem Działu HR oraz kierownikiem działu, do którego prowadzona jest rekrutacja (w spotkaniu może również uczestniczyć osoba wyspecjalizowana w pożądanych na stanowisku technologiach).

Jeśli test online bądź rozmowa bezpośrednia nie da odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, możemy zaproponować wypełnienie testu przygotowanego przez programistów J2EE pracujących w Grupie Allegro.

Co oferujemy kandydatom:

Umiejętności developerskie najłatwiej można zmierzyć stażem i praktyką. Staramy się jednak dać szansę każdemu kandydatowi na przedstawienie swoich umiejętności, bez względu na to czy posiadają doświadczenie komercyjnie czy hobbystyczne.

Początkującym developerom proponujemy rozmowy o roli testera. 2-3 letnia praktyka w komercyjnym programowaniu daje nam podstawy do rozmowy o stanowisku junior lub specialist. Na stanowisko senior specialist ubiegać się mogą programiści z 5cio letnim stażem. Potwierdzone umiejętności developerskie w połączeniu z doświadczeniem w zarządzaniu projektami to doskonała baza do rozmów o pracy w charakterze projektanta.

Ofery pracodawcy:

Contact Us