Menu
×
Menu

Solaris Bus & Coach S.A.

Solaris Bus & Coach S.A.to przedsiębiorstwo rodzinne z siedzibą w Bolechowie koło Poznania. Produkujemy nowoczesne autobusy miejskie, międzymiastowe, turystyczne, trolejbusy, autobusy specjalne, a także tramwaje. Wszystkie produkty Solaris Bus & Coach spełniają najwyższe standardy jakości.Solaris Bus & Coach jest liczącym się w Europie polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych InterUrbino, autobusów specjalnych oraz tramwajów Tramino. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wyprodukowała ponad 8000 autobusów i trolejbusów, które jeżdżą po drogach 24 krajów.

Solaris Bus & Coach jest firmą rodzinną. Założycielami i właścicielami firmy są Solange i Krzysztof Olszewscy. W 1996 roku otworzyli fabrykę autobusów w Bolechowie pod Poznaniem. Firma wprowadziła autobusy niskopodłogowe na rynek polski i w krótkim czasie zdobyła pozycję lidera w tym segmencie. Od 2000 roku firma prowadzi sprzedaż eksportową. Solaris Bus & Coach od początku działalności dynamicznie się rozwija i powiększa paletę produktów o kolejne modele pojazdów opartych na najnowocześniejszych rozwiązaniach.

Choć sprzedażą eksportową Solaris zajmuje się dopiero od 10 lat nie przeszkodziło mu to w zdobyciu już 25 zagranicznych rynków. Jego autobusy jeżdżą już w: Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Grecji, Francji, Hiszpanii, na Litwie, Łotwie, Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Serbii, na Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.Solaris jako pierwszy europejski producent zaproponował swoim klientom niskopodłogowy autobus miejski z seryjnie produkowanym napędem hybrydowym – Solaris Urbino Hybrid. Od dnia premiery w 2006 roku już 85 tego typu autobusów zostało zamówionych przez przewoźników z pięciu państw: Francji, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii oraz Polski. Wprowadzenie spalinowo-elektrycznego pozwoliło ograniczyć zużycie paliwa o 24 procent, natomiast emisje szkodliwych spalin zredukowano nawet o 78 procent w porównaniu do tradycyjnego spalinowego Diesla. Dziś w ofercie polskiego producenta znajdują się już cztery modele z różnego rodzaju systemami hybrydowymi – jest to największa tego typu oferta spośród europejskich producentów.

Swoje doświadczenie z produkcji autobusów i trolejbusów dla nowoczesnej komunikacji miejskiej firma postanowiła przenieść na tory. W listopadzie 2009 roku Solaris podpisał kontrakt na dostawę 45 niskopodłogowych tramwajów Tramino dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Poznaniu. Tym samym swoją ofertę rozszerzył o pojazdy szynowe.

Kariera

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się firmą, odnoszącą sukcesy na krajowym i światowym rynku. Jako firma rodzinna jesteśmy dalecy od anonimowości i sztywnych, hierarchicznych struktur. Oferujemy pracę w zespole ludzi zorientowanych na wspólne cele, czerpiących radość i satysfakcję z ich osiągania, a Pracownikom zapewniamy możliwość samorealizacji.

REKRUTACJA
Zapraszamy wszystkich kandydatów zainteresowanych pracą w naszej firmie do złożenia oferty za pośrednictwem aplikacji on-line. W zależności od rodzaju stanowiska i związanych z nim wymagań – proces naboru przebiega następująco:

  • Etap I – selekcja
    Analizujemy nadesłane aplikacje pod kątem wcześniej zdefiniowanych w ogłoszeniu wymagań (uprzejmie prosimy o uważne czytanie ogłoszeń, w których dokładnie precyzujemy nasze oczekiwania). Oceniamy wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz dodatkowe umiejętności przydatne na danym stanowisku.
  • Etap II – rekrutacja
    Wstępnie wybranych kandydatów zapraszamy na rozmowy. Spotkanie rekrutacyjne odbywa się w obecności pracownika działu personalnego oraz przyszłego bezpośredniego przełożonego. Jeśli w rozmowie kwalifikacyjnej nie uczestniczył szef danego działu – istnieje możliwość zaproszenia kandydata na kolejne spotkanie. Po tym procesie najczęściej dokonujemy ostatecznego wyboru.

Rozmowa jest dla nas najważniejszym narzędziem selekcyjnym. Spotkanie jest doskonałą okazją do uzupełnienia informacji zawartych w aplikacji oraz do poznania możliwości i oczekiwań kandydatów. Chętnie odpowiadamy na zadawane pytania.

W zależności od rodzaju stanowiska możemy dodatkowo zastosować takie narzędzia wspomagające rekrutację, jak: Assessment Centre, Case Study lub inne.

Po pozytywnej ocenie wybranym kandydatom przedstawiamy oferowane przez nas warunki zatrudnienia.

Pozostałym udzielamy odpowiedzi telefonicznej. Interesujące oferty pozostawiamy do ewentualnej kolejnej rekrutacji, o czym informujemy kandydatów w wysłanej odpowiedzi.

OFERTY PRACY

Contact Us