Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Analiza Biznesowa. Wymagania – pozyskiwanie, dokumentowanie, komunikowanie, weryfikacja. została wyłączona

Analiza Biznesowa. Wymagania – pozyskiwanie, dokumentowanie, komunikowanie, weryfikacja.

Opublikowane przez | 28 listopada 2012 | felieton

Analiza Biznesowa. Wymagania – pozyskiwanie, dokumentowanie, komunikowanie, weryfikacja.

Etap analizy biznesowej jest jednym z kluczowych momentów w projekcie informatycznym. Jakość analizy i uzyskanych za jej pomocą produktów w znacznym stopniu determinuje jakość kolejnych etapów realizacji systemu. Niniejszy artykuł przedstawia podstawowe elementy dobrego procesu analizy.

Dowiesz się: Jakie czynniki wchodzą w skład analizy biznesowej; Jakie czynniki wpływają na jakość produktów analizy.

Zadaniem analityka biznesowego jest, najkrócej mówiąc, pozyskanie wymagań dotyczących oczekiwań klienta wobec planowanego systemu oraz takie zamodelowanie i udokumentowanie owych wymagań, by umożliwiały sprawną i poprawną implementację aplikacji. Analityk jest ponadto odpowiedzialny za komunikowanie wymagań członkom zespołu i udzielanie wsparcia merytorycznego wszędzie tam, gdzie jest ono potrzebne – podczas tworzenia kodu czy testowania.

Nie da się przecenić roli analizy biznesowej – szczególnie w przypadku, gdy tworzone jest nowe rozwiązanie (całkowicie nowy system). Samo spisanie wymagań nie wystarcza – owszem, daje wgląd w przybliżony zakres oczekiwań klienta i funkcje, jakie ma dostarczać dany system, ale nie obejmuje zależności pomiędzy poszczególnymi funkcjonalnościami, modułami systemu, nie określa możliwych interakcji z użytkownikiem, ewentualnych wyjątków etc.

Czym jest analiza biznesowa?
Najogólniej rzecz ujmując, analiza biznesowa jest procesem, którego celem jest zidentyfikowanie potrzeb klienta w zakresie funkcjonalności oraz innych biznesowych aspektów dotyczących systemu informatycznego. Zgodnie w wytycznymi BABOK w skład analizy biznesowej wchodzą następujące elementy (…) > czytaj dalej:

 http://sqam.org/magazine/1821-analiza-biznesowa-wymagania-pozyskiwanie-dokumentowanie-komunikowanie-weryfikacja

Contact Us