Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Bezbłędne CV. CV jest najważniejsze! została wyłączona

Bezbłędne CV. CV jest najważniejsze!

Opublikowane przez | 2 sierpnia 2013 | felieton

CV jest najważniejsze. Możesz być najlepszym specjalistą w swojej dziedzinie, możesz mieć fantastyczne doświadczenia zawodowe, znać świetnie wiele programów, mieć bardzo dobrą opinię wśród byłych pracodawców, czy klientów. Jeśli nie masz tego wszystkiego w CV, to tak jakby tego nie było.


Wysyłasz swoje CV na oferty pracy zamieszczone na portalach internetowych, lub przekazujesz znajomym, by pokazali je swoim znajomym? Zadbaj o kilka niezbędnych szczegółów.

Forma

Forma – im ciekawiej tym lepiej, ale bez przesady. Pamiętaj, że na spotkanie z tobą rekruter najczęściej drukuje CV, dlatego ciemne lub bardzo kolorowe tło sprawia, że obraz nie jest czytelny. Z drugiej strony – niewyjustowany tekst, brak podziału na części, utrudniają czytanie i sugerują, że nie jesteś zaprzyjaźniony z Pakietem Office.
CV najlepiej zapisać w formacie .pdf, chyba, że firma wyraźnie życzy sobie inaczej.

Chronologia

Chronologia – bardzo ważna. Jedną z propozycji jest podział na sekcje: dane osobowe, edukacja, wykształcenie, kursy i szkolenia, umiejętności (komputerowe, języki obce, inne związane z branżą i doświadczeniem), hobby. W Polsce pisanie CV zaczynamy od edukacji, a potem doświadczenia zawodowego.
Ważne, by najnowsze wydarzenia były zawsze na górze listy.

Co pisać w poszczególnych sekcjach?

Dane osobowe. Pamiętaj o tak prostej sprawie, jak telefon kontaktowy i e-mail. To nawet ważniejsze niż stan cywilny. Wysyłasz CV mailem, ale trudno będzie cię znaleźć po mailu [email protected] wśród setek wiadomości w skrzynce odbiorczej. Zainwestuj w adres: imię.nazwisko, nawet, jeśli ma służyć tylko do poszukiwania pracy.

Dane teleadresowe. Wpisuj adres zamieszkania, a nie zameldowania. Jeśli adres jest w Szczecinie, choć od kilku lat mieszkasz w Krakowie, może zdarzyć się, że zostaniesz odrzucony z powodu lokalizacji, bo ktoś przypadkiem założy, że pomyliłeś ogłoszenia.
Warto dodać zdjęcie, będziesz łatwiej zapamiętany przez rekrutera. Szczególnie, jeśli CV jest w standardowym, często używanym przez kandydatów szablonie.

Edukacja. Niekoniecznie od przedszkola, ale już szkoła średnia i studia to punkty obowiązkowe. Wpisz daty rozpoczęcia i zakończenia edukacji. Z informacji, ze w 2006 rozpocząłeś studia wynika tylko to, że je rozpocząłeś.

Doświadczenie zawodowe. Marzeniem rekrutera jest, by poza datami (rok i miesiąc) rozpoczęcia i zakończenia pracy, były tam: nazwa firmy, miasto (jeśli każda praca była w innym mieście), stanowisko i wykonywane obowiązki. Dzięki temu już po analizie CV wiem, czy pasujesz do wymagań przyszłej pracy, czy nie. Warto wpisywać również doświadczenia zawodowe nieudokumentowane świadectwem pracy, o ile są dowodem na posiadanie umiejętności wymaganych w przyszłej pracy.

Umiejętności. Są równie ważne, jak doświadczenie. Ale z informacji w CV, że znasz angielski nie wynika zupełnie nic. Należy wpisać rzeczywisty poziom znajomości, co dotyczy również innych umiejętności, w tym programistycznych.

Hobby. Masz ciekawe hobby? Powiedz o tym przyszłemu pracodawcy. Może ma podobne i w ten zupełnie prosty sposób dasz sobie większą szansę na starcie.

Zapamiętaj tych kilka prostych zasad i zastosuj. Pokaż, że naprawdę zależy ci na przyszłej pracy już na etapie wysyłania CV. Przecież właśnie tak jest.

mstolarczykMaja Smolarczyk – Psycholog o specjalizacji Zarządzanie Zmianą, właściciel firmy APPLI Doradztwo Personalne. Praktyk Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Ma 11-letnie doświadczenie w projektowaniu i przeprowadzaniu procesów oraz kampanii rekrutacyjnych, w tym międzynarodowych – zarówno tradycyjnych, jak i metodą poszukiwań bezpośrednich.

Posiada bogate doświadczenie w obsadzaniu stanowisk szeregowych, specjalistycznych oraz managerskich średniego i wyższego szczebla. Zajmuje się także diagnozą organizacji pod kątem oceny potencjału i rozwoju personelu.


APPLI jest pierwszą na rynku firmą doradztwa personalnego, która jednocześnie świadczy usługi poszukiwania pracowników oraz aktywnego promowania osób poszukujących pracy. Dzięki temu, mamy stały dostęp do specjalistów poszukujących nowych wyzwań.
Obszary naszej działalności:

  • Zajmujemy się profesjonalnym prowadzeniem procesów rekrutacji. Pokazujemy Klientom w jaki sposób i jakimi metodami znajdą najlepszych pracowników.
  • Doradzamy, jak zatrzymać i rozwijać w firmie pozyskane talenty.
  • Przeprowadzamy ocenę potencjału pracowników za pomocą nowoczesnych narzędzi i testów.
  • Wspieramy osoby poszukujące pracy. Pomagamy napisać profesjonalne CV. Doradzimy jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i jak zachować na spotkaniu z przyszłym pracodawcą.

www.applikuj.pl

Contact Us