Menu
×
Menu
Możliwość komentowania e-point SA ogłosił wyniki 9. edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe została wyłączona

e-point SA ogłosił wyniki 9. edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe

Opublikowane przez | 10 lutego 2015 | konkurs, wydarzenia

banner_270x370_wyniki

 

Wyniki konkursu na prace dyplomowe z zakresu innowacyjnych rozwiązań internetowych. To już dziewiąta edycja konkursu e-point SA!

Firma e-point SA ogłosiła wyniki 9. edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu innowacyjnych rozwiązań internetowych. W tym roku nagrodzone zostały prace dyplomowe, które zostały napisane i obronione na 3 różnych uczelniach.

 

 

Nagrodzone prace

Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Konrad Malawski, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, za pracę magisterską pt. “Przetwarzanie i analiza danych multimedialnych w środowisku rozproszonym”. Autor otrzyma nagrodę w wysokości 7 000 złotych.

Wydawało się przez chwilę że nadchodzi zmierzch cywilizacji obrazkowej. Teraz jednak, wygląda na to, że historia zatoczyła koło i po etapie dominacji tekstu, w Internecie przewagę zyskuje znowu obraz oraz film. Ten rodzaj danych trudniej poddaje się przetwarzaniu. Praca wykonana przez Konrada Malawskiego doskonale odpowiada na pojawiające się potrzeby. Autor pracy dokonał wyboru różnorodnych technik, które w efekcie pozwalają skutecznie przeszukiwać i analizować multimedia. Duże wrażenie robi szerokie spektrum wiedzy autora, który wniknął zarówno w literaturę dotyczące przetwarzania obrazu, poprzez programowanie rozproszone a na językach funkcyjnych kończąc.

Jury konkursu przyznało II miejsce autorowi pracy pt. ”RESTful API umożliwiające import i filtrowanie danych w oparciu o środowisko Apache Hadoop 2”. Daniel Jagielski, absolwent Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, otrzyma nagrodę w wysokości 5 000 złotych.

Daniel Jagielski eksploruje ten sam obszar co zdobywca pierwszego miejsca. Autor wybrał inną drogą ułatwienia dostępu do przetwarzania danych poprzez udostępnienie możliwości przetwarzania klastra Hadoop przez API. To podejście realizuje modną tendencję XaaS, ułatwiając budowę aplikacji które korzystają z gotowych usług, mogąc w ten sposób skoncentrować się na swojej zasadniczej funkcjonalności.

Trzecie miejsce Jury Konkursu przyznało Jakubowi Aftowiczowi i Grzegorzowi Grzelachowskiemu, absolwentom Politechniki Poznańskiej, autorom pracy magisterskiej “TManTorrent – zdecentralizowany, adaptacyjny protokół wymiany plików w systemach P2P”. W swojej pracy, śmiało podnieśli oni temat sieci P2P, który pojawia się rzadko, gdy mówimy o biznesie, a według autorów odpowiada nawet za 40%-70% ruchu. Autorzy podjęli próbę modyfikacji algorytmu BitTorrent, która ma uodpornić sieć na brak serwera centralnego, a przy okazji przyśpieszyć operacje pobierania danych. Na uwagę zasługuje w pełni naukowe podejście do tematu, precyzyjne określenie celu, studium teoretyczne, wszechstronne testy wraz z analizą. Wyniki ich pracy zostały ubrane w zgrabne szaty TeX’a. W nagrodę zespół otrzyma 3 000 złotych.

Komentarz Jury Konkursu

Tempo przyrostu danych w firmach z każdym rokiem nabiera tempa. Gigabajty to już standard, coraz częściej słyszymy o petabajtach a nawet eksabajtach. Przetwarzania takich ilości danych wymaga nowego podejścia, innego niż relacyjna baza danych. Jest kilka pomysłów jak robić to lepiej i szybciej. „Tegoroczna edycja konkursu została zdominowana przez prace z zakresu BigData. Kandydaci na magistrów weryfikowali dostępne technologie i szukali sposobów na obniżenie progu wejścia w wydajne i łatwiejsze przetwarzanie dużych ilości danych.” – podsumowuje Norbert Pabiś, przewodniczący jury konkursu.

Nagrody dodatkowe

Poza nagrodami pieniężnymi, laureaci konkursu otrzymają również roczne licencje na Vertabelo – narzędzie do modelowania baz danych online, a laureat pierwszego miejsca wejściówkę na konferencję GeeCON, ufundowaną przez patrona medialnego Konkursu – Polish JUG.

Patronami medialnymi 9. edycji konkursu:
Polish JUGJAVA exPressDevelopers WorldSSEPP (Stowarzyszenie Software Engineering Professionals Polska ),kierunki.netstudia.netpracaIT.comgeeCON

Firma e-point SA (www.e-point.pl)

Od ponad 18 lat tworzy innowacyjne systemy internetowe „szyte na miarę”.

Równolegle rozwija własne produkty i platformy programistyczne.

 

Contact Us