Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Jak zostać programistą aplikacji mobilnych została wyłączona

Jak zostać programistą aplikacji mobilnych

Opublikowane przez | 3 października 2012 | felieton, wydarzenia

Z okazji wirtualnych targów pracy otrzymałem propozycję napisania krótkiego artykułu na temat, który jest mi bliski, czyli jak zostać programistą aplikacji mobilnych. Nie ma jednego skutecznego przepisu i wszystko zależy od indywidualnych cech danej osoby. Opisywany przypadek dotyczy mnie i wiele innych karier programistycznych potoczyło się zupełnie inaczej.

Programista Aplikacji Mobilnych - minitargi pracy

Przygodę z programowaniem rozpocząłem na początku lat dziewięćdziesiątych, tak jak większość osób od BASICA i Commodore 64. Wtedy nie lada wyzwaniem było napisanie kilkunastu aplikacji, czy też kilku prostych gierek. Warto było zapisywać sobie program na kartce i dopiero później linijka po linijce przepisywać do komputera.

Kiedy nastały czasy IBM PC (tak się wtedy mówiło na PC’ty) postanowiłem zająć się poważniejszymi językami jak Pascal czy Assembler. Ten drugi umożliwiał poznanie architektury procesora oraz wszystkich podzespołów. Żeby odtworzyć jakieś melodię za pomocą COVOXa trzeba było się nieźle natrudzić.

Czasy C i C++ przyszły dla mnie później, bo gdzieś w okolicach połowy szkoły średniej. Dzięki takim podstawom spokojnie w czasie studiów mogłem zgłębić Symbiana – jedyną wtedy platformę dla smartfonów oraz Windows Mobile.

Z racji tego, że smartfony miała wtedy w Polsce garstka ludzi zainteresowałem się J2ME, czyli Javą na komórki. Wraz z kilkoma pracownikami swojej firmy napisaliśmy na zamówienie poważną aplikację mobilną, która rozwijana jest do dziś.

Czas na iOS, czyli system zainstalowany w iPhonie przyszedł wraz z otwarciem Apple’a rejestracji dla developerów. Z fikcyjnym amerykańskim adresem zacząłem przeglądać dokumentacje i pisać pierwsze proste aplikacje. Z dwójką znajomych z ówczesnej pracy napisaliśmy po godzinach grę na iPhone – ACE, która nie podbiła serc użytkowników, ale w AppStore jest do dziś. Kasowy sukces, jeśli można tak to nazwać, przyniosła mi aplikacja Latarka LED na iPhone 4. Pisałem ją tuż po premierze tego telefonu i była to jedna z pierwszych tego typu aplikacji. Program jest za darmo, ale wyświetla reklamy z sieci iAd (sieć reklamowa należąca do Apple).

W międzyczasie napisałem kilka aplikacji androidowych na zlecenie. Jeśli ktoś zna dobrze J2ME to przejście na Androida nie jest żadnym problem. Również każdy kto zna dobrze Javę (nawet J2EE) bez problemu jest w stanie odnaleźć się na tej platformie. Nie bez powodu jest to jeden z popularniejszych systemów mobilnych wśród developerów. Niestety jest to jedna z tych platform gdzie trudno odnieść globalny sukces finansowy.

Dla osób, które mają dobry pomysł, kochają programować i chcą nauczyć się nowego, ciekawego języka szczerze mogę polecić Objective-C na iOS. Można szybko stworzyć całkiem ładną, a co najważniejsze praktyczną aplikację.

Aby zostać programistą mobilnym trzeba po prostu być aktywnym użytkownikiem smartfona, kochać programować i szybko się uczyć. W niektórych platformach należy zainwestować trochę pieniędzy w program developerski, czy też sprzęt, a w innych wystarczy tani telefon z Androidem, zwykły PC i około 100zł na certyfikat, aby umieścić aplikację w sklepie.
Jak to mówią „dla chcącego nic trudnego”!

Kamil Brzeziński
Pilot, manager, programista, bloger i właściciel mobilna.pl

Contact Us