Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Jak zostać programistą PHP została wyłączona

Jak zostać programistą PHP

Opublikowane przez | 26 października 2012 | felieton, wydarzenia

Warto by zacząć od tego czym jest PHP, jest to obiektowy język programowania służący do generowania stron internetowych i wykonywania określonych czynności w czasie rzeczywistym. Obecnie PHP jest bardzo popularne i stale rozwijające się, a co za tym idzie jest za darmo ze względu na otwarty kod źródłowy (Open Source). W dodatku działa niezależnie od platformy: działa zarówno na Windows, Linux, Macintosh.

Uzyskanie konkretnego efektu jest zazwyczaj możliwe na kilka sposobów. Trzeba znać podstawowe instrukcje warunkowe, rekurencyjności i zapisu/zmiany danych w pamięci czy też podstawowych funkcji, pętli (for, foreach, while) oraz instrukcji kontrolnych (if, switch).

Znając podstawy choćby z innych języków obiektowych tj.: ActionScript 3, C++, C#, Java w prosty sposób nauczysz się programować przy wykorzystaniu języka PHP.

Warto dodać, że nieodzowną częścią programowania jest komentowanie tych części kodu, które wymagały by dodatkowego zrozumienia przez inne osoby korzystające z naszych źródeł, bądź nas samych, kiedy wracamy do opracowanego przez nas samych, tematu sprzed kilku miesięcy nad którym siedzieliśmy godzinami czy nawet dniami.
Najprościej ujmując jest to notatka w naszym programie, która nie wpływa na działanie samego kodu i możemy ją zapisać w różnorodnej postaci:


bądźW celu zapoznania się z dalszymi szczegółami i szeroko pojętej tematyce języka programowania w PHP odsyłam do bezcennych źródeł wiedzy jakimi są książki i publikacje w internecie (strony, blogi, fora internetowe).

Od czego zacząć swoją przygodę

W ofercie niemalże każdego dostawcy usług hostingowych znajdziemy konta na serwerze z obsługą PHP, dzięki czemu bez obaw o zaplecze techniczne (serwery i konfigurację systemu) można zabrać się za tworzenie różnorodnych aplikacji i stron internetowych.

Pomocnymi rzeczami przy programowaniu mogą okazać się aplikacje, które w łatwy i prosty sposób pomogą stworzyć kod źródłowy, przeanalizować jego składnię i sprawdzić jego działanie.

Aplikacje pomocne przy programowaniu:

Umożliwiają edycję, analizowanie i debugowanie kodu źródłowego, i wielu innych działań.
Oto kilka przykładowych programów od prostych darmowych po komercyjne rozbudowane aplikacje developerskie:

Notepad ++ notepad-plus-plus.org
NetBeans netbeans.org
phpDesigner 8 mpsoftware.dk/phpdesigner.php
Adobe Dreamweaver CS5-CS6 www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?product=dreamweaver
Eclipse PDT www.eclipse.org/pdt/downloads

Nauka przez czytanie aż po praktykę

Oprócz wielu publikacji dostępnych w internecie, wiedzy można także szukać w książkach.
Jest ich dość sporo zarówno w ojczystym języku jak i w anglojęzycznym. Ucząc się warto podjąć wyzwanie i korzystać z materiałów anglojęzycznych, dlaczego? Z racji tej ze język programowania i cała struktura opiera się na fundamentalnych słowach w języku angielskim. W związku z tym łatwiej będzie pojąć wiedzę jak i zrozumieć co tak naprawdę kryje się w koda źródłowych i skryptach.

Sama wiedza jednak nie wystarczy, trzeba się wykazać w praktyce i sprawdzić jak działa nasz kod źródłowy oraz czy nie ma w nim błędów, których byśmy sami nie byli w stanie wychwycić w umyśle czy na papierze.

Więc warto uczyć się i na bieżąco weryfikować zdobyte umiejętności, tworząc począwszy od prostych aż po skomplikowane kody źródłowe.

Dla czego ten język ma większą szansę

Aktualny rozwój i wszechstronność mianuje ten język na głównej pozycji przy wykorzystywaniu i tworzeniu dynamicznych aplikacji sieciowych i stron WWW.

Dodatkowo bazy danych tj.: MySQL, PostgreSQL, SQLite są nieodłącznym wspólnikiem współdziałania PHP. Wiele stron jest opartych na tym systemie baz danych, więc rozszerzenie do baz danych jest niezbędne.
PHP umożliwia także na wywoływaniu skryptów w innych jerzykach tj: HTML, XML, CSS oraz JavaScript.

Dzięki czemu można generować i przetwarzać pliki XML, czy zaadoptować listę dyrektyw z CSS (kaskadowe arkusze stylów) do wyglądu strony WWW czy też komunikować się z technologią Adobe Flash (interaktywne animacje sterowane z poziomu strony opartej na PHP, multimedialny kontent itp.).

Język PHP oferuje też wiele innych możliwość choćby tj. wywoływanie konkretnych funkcji z biblioteki jQuery, JSON czy wykorzystania technologii AJAX.

Tak więc sam język ma duży potencjał, jednał w połączeniu z innymi technologiami dostępnymi na rynku można realizować ambitne projekty.

Rozwój języka

Nieustanne usprawnianie i doskonalenie aplikacji sieciowych pozwoliło na stworzenie złożonych silników w oparciu o PHP oraz bazy danych MySQL. Takimi popularnymi ostatnio silnikami stron www a konkretne CMS () są Joomla, WordPress oraz Drupal jak i sklepy internetowe (PrestaShop, Zen Cart, osCommerce) czy forum internetowe (phpBB, vBulletin). Na tym nie koniec, poza tymi wymienionymi istniej jeszcze wiele innych rozwiązań opartych o język PHP oraz AJAX, które w swojej istocie są bardzie bądź mniej skomplikowane spełniające określone funkcje (np. skomplikowane konfiguratory produktów na zamówienie w specjalistycznych sklepach internetowych czy stworzenie wielowątkowych aplikacjach sieciowych).

Gdzie znajdziesz pomoc i wiedzę:

Online
www.forum.php.pl – polskie forum o tematyce PHP
www.w3schools.com/php – pomocne przykłady i rozwiązania
www.php.net/manual/pl – manual po polsku
www.php.net – strona główna PHP (informacje o wersjach itp.)
Książki
www.helion.pl/kategorie/webmasterstwo/php – lektura do łóżka

Autor: mgr inż. Artur Kucznier

Wielkopolski Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości i Edukacji jest firmą zajmującą się przygotowaniem i zarządzaniem projektami UE z programów: PO Kapitał Ludzki, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także organizacją szkoleń i kursów zawodowych oraz specjalistycznych.

W ramach naszej działalności zajmujemy się również realizacją szkoleń z szeroko pojętego zakresu technologii informacyjnych (IT).

Zrealizowane przez nas, we współpracy z Wielkopolską Grupą Prawniczą z Poznania, szkolenia obejmują swoją tematyką obszary Bezpieczeństwa IT, Obsługi pakiety MS Office, Administrowania Systemem Linux, Administrowania Bazą danych MySQL a także Projektowania stron www dla Webmasterów.

Pod kątem ostatniego z wymieniowych kursów powstał nasz artykuł, poruszający wszystkie najważniejsze kwestie programowania w języku PHP.

Contact Us