Kariera programisty – jak ją zaplanować?
Branża IT cały czas charakteryzuje się dużą dynamiką zatrudnienia. Ale jak pokierować swoją karierą, aby zapewnić sobie możliwość awansu, rozwoju i wzrost wynagrodzenia?
Wybór technologii
Podstawą przy planowaniu kariery dla programisty jest wybór technologii, w której chce się rozwijać. Poniżej lista 20 najbardziej popularnych języków oprogramowania (według rankingu Tiobe):
1.Java 2.C 3.C# 4.C++ 5.Objective-C |
6.Visual Basic 7.PHP 8.JavaScript 9.Python 10.Perl |
11. Delphi 12. PL/SQL 13. Ruby 14. T-SQL 15. VB.NET |
16. Pascal 17. Ada 18. Cobol 19. ABAP/4 20. Asembler |
Najbardziej popularnymi językami oprogramowania są: Java, C i C# – to również kwalifikacje najbardziej pożądane przez pracodawców, co odzwierciedla się w projektach rekrutacyjnych, które są prowadzone przez Antal International. Znajomość określonej technologii ma duży wpływ na wynagrodzenie. Poniżej znajduje się tabelka ilustrująca średnie wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach.
Czynnikami, które mają wpływ na wynagrodzenie oprócz samej technologii są również: lokalizacja, wielkość organizacji, lata doświadczenia, posiadane certyfikaty, forma współpracy, a także sektor.
IT Director czy Technical Project Manager?
Ważną decyzją w przypadku programisty jest również wybór ścieżki rozwoju – technicznej lub menedżerskiej. Poniższe schematy prezentują obie możliwości.
Wybór ścieżki powinien być uzależniony nie tylko od aspiracji, ale również od poziomu kompetencji miękkich. Już dawno stanowisko informatyka przestało być kojarzone wyłącznie z osobami introwertycznymi, a umiejętność komunikacji i współpracy w zespole stała się jednym z podstawowych wymagań również przy rekrutacji na stanowisko programisty. Inne kluczowe cechy wymagane przez pracodawców to: umiejętność samodzielnego i kreatywnego działania, inicjatywa i proponowanie nowych rozwiązań, nastawienie na kontakt z klientem zewnętrznym i wewnętrznym oraz analityczne myślenie.
Praca stała czy contracting?
Wiele osób staje przed dylematem, czy wybrać pracę stałą czy zdecydować się na współpracę kontraktową. Niewątpliwe obie formy współpracy mają swoje zalety i wady. Warto jest je rozważyć pod kątem osobistych predyspozycji.
Ważne jest, aby konsultanci firmy rekrutacyjnej poszukujący specjalistów w dziedzinie IT mieli wąskie specjalizacje w konkretnych obszarach. Umożliwia to uzyskanie specjalistycznej wiedzy, a także zapewnienie odpowiedniego wsparcia podczas tworzenia odpowiedniego CV, przygotowania do spotkania z pracodawcą, negocjacji wynagrodzenia oraz dokonania trafnego wyboru oferty.
Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę aktualnych projektów rekrutacyjnych prowadzonych przez Antal International. Wszystkie znajdują się na stronie www.antal.pl.
Monika Daczka,
menedżer zespołu specjalizującego się w rekrutacji do branży IT w Antal International