Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Naucz się języków obcych…. w godzinach pracy została wyłączona

Naucz się języków obcych…. w godzinach pracy

Opublikowane przez | 14 listopada 2013 | artykuł

Młodzi ludzie stawiają na rozwój. Już w czasie studiów korzystają z dodatkowych możliwości poszerzania swojej wiedzy, czy to z ponadprogramowych zajęć na uczelniach, czy też z ofert przygotowanych dla nich przez potencjalnych pracodawców, takich jak wykłady czy praktyki. Wszystko dlatego, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Ale wiedza fachowa to nie wszystko.

      Przeglądając oferty zatrudnienia kandydaci do pracy dużą wagę przykładają do możliwości szkoleniowych. Również na rozmowach kwalifikacyjnych podkreślają chęć rozwoju i udziału w szkoleniach podnoszących ich zawodowe kompetencje. Szkolenia kierunkowe są niewątpliwie ważnym aspektem przy wyborze nowego miejsca pracy. Jednak mając w perspektywie pracę dla dużych przedsiębiorstw i zdobywanie doświadczenia na arenie międzynarodowej warto również zwrócić uwagę na nasze kompetencje językowe oraz wymagania stawiane nam przez pracodawców, które bardzo często są traktowane z przymrużeniem oka. Faktem jest, że obecnie znajomość języków obcych jest w pracy równie ważna, co wiedza techniczna. Żyjemy w świecie, gdzie granice w komunikacji się zacierają. Kompetencje językowe warunkują jakość zarówno naszego życia codziennego, jak i funkcjonowania zawodowego. Im większe kompetencje językowe tym większa nasza wartość na rynku pracy.

image00

Lokalizacje w Polsce, mające obecnie największe zapotrzebowanie na pracowników znających języki obce
Źródło: Top Language Jobs

Przyjęło się, że język angielski jest językiem wiodącym w kontaktach zagranicznych i jak dotąd obowiązywał w interesach obie strony. W tej chwili klienci są coraz bardziej wymagający i nierzadko oczekują, aby dostawcy usług posługiwali się również ich językiem ojczystym. Język angielski został sprowadzony do poziomu podstawowej wiedzy. Dla wielu pracodawców umiejętność posługiwania się nim stała się równie oczywista, co wyższe wykształcenie. W tej konstelacji bardzo często okazuje się, że nieznajomość innych języków obcych blokuje nam dostęp do najciekawszych ofert i w ten sposób bardzo ogranicza nam możliwości na rynku pracy. Ale braki w wiedzy w tym zakresie nie zamykają nam wszystkich drzwi kariery. Jeśli jesteśmy zdeterminowani do nauki, warto zwrócić uwagę na pracodawców, którzy oferują szkolenia językowe.

Nauka języków obcych jest bardzo często oferowana przez duże, międzynarodowe firmy. Obszar szkoleń językowych jest zawsze zależny od profilu działalności przedsiębiorstwa oraz od narodowości obsługiwanych klientów. Jeśli na przykład kluczowym rejonem realizowania zleceń przez przedsiębiorców są kraje niemieckojęzyczne, wtedy najprawdopodobniej spotkamy się z ofertą szkoleń z języka niemieckiego. Warto jednak przyjrzeć się tym ofertom nieco bliżej, ponieważ dla każdego pracodawcy szkolenia językowe oznaczają co innego: dla jednych dodatkowy benefit, którym mogą zachęcić do pracy kolejnych kandydatów, dla innych szansę na wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i coraz szersze grono zadowolonych klientów. Ci ostatni zwykle mają ciekawszą i korzystniejszą ofertę. Przede wszystkim istotne jest w jaki sposób szkolenia są finansowane – czy to pracodawca pokrywa całość kosztów nauki, czy model zakłada wkład finansowy ze strony pracownika. Drugą ważną kwestią jest czas, w którym szkolenia się odbywają. Niektóre firmy oferują naukę języka, ale oferta zakłada, że odbywa się ona poza godzinami pracy. Oznacza to, że pracownik musi odpracować czas spędzony na zajęciach. Są jednak tacy pracodawcy, dla których nauczanie pracownika języków obcych jest inwestycją w jego późniejszą efektywność i dobre relacje z klientem. Dla nich nauka języka już jest pracą wykonaną dla firmy, więc odbywa się ona w ramach regularnego czasu pracy. Warto również zwrócić uwagę na czas trwania szkoleń językowych – czy jest to program szkoleń intensywnych czy zajęcia odbywają się w ramach aktualizowania posiadanej wiedzy.

image01

Wykres pokazuje, na jakie umiejętności językowe jest obecnie najwyższe zapotrzebowanie na rynku pracy w Polsce.
Źródło: Top Language Jobs

Znajomość języków obcych, jest na rynku pracy niezaprzeczalnym atutem. Dlatego warto inwestować w ich naukę. Jeśli dodatkowo można podjąć ją przy wsparciu pracodawcy, to jedyne co musimy zainwestować ze swojej strony to trochę czasu i chęci. A to już niewielka cena.  

Contact Us