Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Polubić Headhuntera – Maja Smolarczyk została wyłączona

Polubić Headhuntera – Maja Smolarczyk

Opublikowane przez | 20 czerwca 2013 | felieton

Idealny Headhunter, to obiektywny Headhunter. Nie myśli o tym, jak wiele od niego zależy. Nie patrzy na wygląd kandydata, nie ulega pierwszemu wrażeniu, jest odporny na autoprezentację – choć docenia jej kunszt :). Jego rola, to znaleźć Klientowi najbardziej odpowiednią osobę. Czyli jaką?Najbardziej odpowiedni, to ten, który w najwyższym stopniu odpowiada oczekiwaniom przyszłego pracodawcy. Wymagania, jakie pracodawca ma względem przyszłego pracownika, dzielimy na tzw. twarde i miękkie. Twarde, to najczęściej wykształcenie, umiejętności, które można sprawdzić za pomocą testów i zadań. To również znajomość: technologii, języków obcych, certyfikaty oraz oczekiwania finansowe kandydata. Umiejętności miękkie – cechy osobowości, temperament, sposób porozumiewania się z otoczeniem, motywacja do pracy, oczekiwania wobec firmy i własnej zawodowej przyszłości.

Drugą kwestią na którą zwracamy uwagę przy rekrutacji to środowisko pracy. Każde przedsiębiorstwo, również najmniejsze ma swoją „kulturę”, czyli system zachowań, procedur – niekoniecznie spisanych. W każdej firmie pracownicy wiedzą, co wolno, czego nie. Dotyczyć może różnych kwestii: ubioru, zwracania się do siebie, możliwości jedzenia przy biurku lub jej braku :).

Poza tym, firmę tworzą ludzie i o tym również należy pamiętać. Skoro tak jest, oznacza to, że każda nowa osoba powinna pasować do już zatrudnionych. Dobrze, żeby miała podobny sposób komunikowania się, bez problemu dostosowała się do zasad panujących w firmie. Jeżeli pracujemy w małej rodzinnej firmie, gdzie szef – właściciel samodzielnie rządzi i dzieli, niekoniecznie sprawdzi się w niej osoba, która będzie komunikować swój sprzeciw wobec niego. Przecież, jaki by nie był, to on jest tu szefem. Duża ambicja i chęć pięcia się po szczeblach kariery, to świetne cechy do wielkich korporacji, gdzie jest wiele możliwości awansu i pokazania swoich umiejętności.

Dobry Headhunter, zanim podejmie decyzję o polecaniu kandydata do pracy, powinien znać firmę, do której poleca i poza twardymi umiejętnościami, sprawdzić w trakcie wywiadu, także te miękkie. Jeśli szukamy pracownika do niewielkiego przedsiębiorstwa, gdzie jedyną możliwością osiągnięcia szybkiego awansu będzie pozbycie się właściciela, to polecając do pracy osobę, której bardzo na awansie zależy, popełniamy poważny błąd.

Często spotykam się z opinią, że „widzimisię” Headhuntera było jedynym powodem, dla którego ktoś nie dostał pracy, bo przecież spełniał wszystkie wymagania. Zapewne zostały spełnione wszystkie twarde kompetencje, a na decyzję miały wpływ inne cechy. Nie ma złych kandydatów, są niedopasowani. Polecanie ich, na pewno nie jest robieniem im przysługi. Czy rekomendowanie niezwykle samodzielnej i kreatywnej osoby do firmy, gdzie idealnym pracownikiem jest ten, który bez refleksji wykona wszelkie polecania, jest dawaniem tej osobie szansy?

Headhunter jest zatrudniany po to, by swojemu Klientowi, czyli pracodawcy znaleźć odpowiednią osobę, a Kandydatowi pracę, z której będzie zadowolony. Miarą jakości tej pracy jest ilość zadowolonych osób, po obu stronach barykady. Poza tym, jeżeli dobry kandydat nie pasuje do firmy X, zawsze można szepnąć o nim dobre słowo w firmie Y. To kolejny powód, by polubić Headhutera, wówczas będzie agentem, który za nas poszuka pracy, która będzie super płatna, ciekawa i sprawi, że będzie nam tam dobrze. A przecież, to właśnie o to w tym wszystkim chodzi.

mstolarczykMaja Smolarczyk – Psycholog o specjalizacji Zarządzanie Zmianą, właściciel firmy APPLI Doradztwo Personalne. Praktyk Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Ma 11-letnie doświadczenie w projektowaniu i przeprowadzaniu procesów oraz kampanii rekrutacyjnych, w tym międzynarodowych – zarówno tradycyjnych, jak i metodą poszukiwań bezpośrednich.

Posiada bogate doświadczenie w obsadzaniu stanowisk szeregowych, specjalistycznych oraz managerskich średniego i wyższego szczebla. Zajmuje się także diagnozą organizacji pod kątem oceny potencjału i rozwoju personelu.


APPLI jest pierwszą na rynku firmą doradztwa personalnego, która jednocześnie świadczy usługi poszukiwania pracowników oraz aktywnego promowania osób poszukujących pracy. Dzięki temu, mamy stały dostęp do specjalistów poszukujących nowych wyzwań.
Obszary naszej działalności:

  • Zajmujemy się profesjonalnym prowadzeniem procesów rekrutacji. Pokazujemy Klientom w jaki sposób i jakimi metodami znajdą najlepszych pracowników.
  • Doradzamy, jak zatrzymać i rozwijać w firmie pozyskane talenty.
  • Przeprowadzamy ocenę potencjału pracowników za pomocą nowoczesnych narzędzi i testów.
  • Wspieramy osoby poszukujące pracy. Pomagamy napisać profesjonalne CV. Doradzimy jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i jak zachować na spotkaniu z przyszłym pracodawcą.

www.applikuj.pl

Contact Us