Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Równowaga praca – życie. Trzeba znaleźć czas na życie! została wyłączona

Równowaga praca – życie. Trzeba znaleźć czas na życie!

Opublikowane przez | 27 stycznia 2013 | felieton, wydarzenia

Jesteśmy przepracowani! Potwierdzają tę obserwację badania i statystyki. Nasze pokolenie płaci wysoką cenę za transformację społeczno-gospodarczą – znacznie wydłużył się nam czas pracy, wdzierając się w sferę życia pozazawodowego. Cierpi na tym nasza prywatność – mamy mniej czasu dla rodziny i przyjaciół, zbyt mało wypoczywamy.

prospera

Większość z nas – przynajmniej okresowo – funkcjonuje w mniej lub bardziej odczuwalnym konflikcie pomiędzy pracą a prywatnością. Tymczasem – im więcej godzin spędzanych w pracy, tym mniejsza nasza wydajność, efektywność i kreatywność! Przemęczeni – popadamy w schematy i popełniamy więcej błędów! Wdrażanie programów Work-Life Balance opłaca się więc i pracodawcom! Zrelaksowani pracownicy pracują lepiej!

Konsekwencje braku równowagi

Brak równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym niesie wiele przykrych konsekwencji, tak dla pracownika, jego rodziny, jak i dla pracodawcy.

Wśród problemów, z którymi może zmierzyć się nadmiarowo zaangażowany w zawodowe wyzwania pracownik można wymienić: psychosomatyczne skutki przeciążenia stresem, wypalenie zawodowe i pracoholizm, uzależnienia od leków i używek, ostre konflikty w rodzinie, nierzadko prowadzące do kryzysowych sytuacji, takich jak np. rozwód, zbyt długie odkładanie planów rodzicielskich i w konsekwencji problemy z prokreacją, niedostateczna opieka nad posiadanymi dziećmi, rodząca nie tylko poczucie winy, ale i – w perspektywie – poważne problemy wychowawcze. Przepracowani pracownicy bardziej narażeni są na choroby układu krążenia, nerwice, stany depresyjne itp.

Powyższe koszty osobiste ponoszone przez zbyt zaabsorbowanych zadaniami zawodowymi pracowników powodują zwiększoną absencję, wzrost fluktuacji, zmniejszone zaangażowanie w pracę, gorszą jakość pracy i obniżenie produktywności, kreatywności i innowacyjności. Przemęczeni pracownicy budują gorsze relacje z klientami firmy, powodując nierzadko ich niezadowolenie i odejście do konkurencji. Wiele konfliktów w środowisku pracy – z przełożonymi oraz współpracownikami może wynikać po prostu z przemęczenia lub nadmiaru stresu. Wymienione wyżej patologie w organizacji są bardzo kosztowne, chociaż często trudno precyzyjnie policzyć skalę tych kosztów.

Ze względu na obszerność artykułu resztę przeczytasz po pobraniu jego całej treści w formacie PDF. Do pobrania nie wymagamy żadnej rejestracji, ani żadnego zapisywania na newsletter.

Zachęcamy do lektury:
KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ PEŁNĄ TREŚĆ ARTYKUŁU (format PDF)
KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ PEŁNĄ TREŚĆ ARTYKUŁU (format DOC)

O autorze

Renata Kaczyńska-Maciejowska
Autorka jest psychologiem i pedagogiem, doradcą zawodowym, coachem i konsultantem ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Pełni funkcję dyrektora zarządzającego firmy PROSPERA Consulting.
Kontakt: [email protected]

Contact Us