Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Wprowadzenie do Domain Driven Design w Javie – sposób na projektowanie złożonych modeli biznesowych została wyłączona

Wprowadzenie do Domain Driven Design w Javie – sposób na projektowanie złożonych modeli biznesowych

Opublikowane przez | 15 listopada 2012 | felieton, wydarzenia

Czy zastanawiałeś się co jest przyczyną rozkładu średnich i dużych systemów? Czy jest on nieunikniony i jest jedynie kwestią czasu? Być może istnieje jakiś sposób na utrzymanie entropii w ryzach? Jednak czy pomocny może być nowy język, nowa specyfikacja serwera, nowy framework webowy, nowy kolor karteczek przyklejanych na tablicy, nowe fancy-japońskie słówko?
Na pewno w jakimś stopniu, ale czy w wystarczającym?


W niniejszym artykule przedstawię w jaki sposób Domain Driven Design pomaga w okiełznaniu chaosu na poziomie modelu. Modelu, który jest sercem złożoności w większości systemów klasy biznesowej.
Zagadnienie DDD jest bardzo obszerne, dlatego po krótkim wstępie koncepcyjnym skupimy się na technicznych aspektach implementacji wybranych technik.

Dowiesz się:

  • czym jest DDD i kiedy wnosi wartość,
  • w jakim kontekście warto aplikować podejście DDD – do jakich klas problemów go stosować
  • poznasz podstawowe założenia i techniki DDD: Ubiquitous Language, Bounded Context, Strategic Design, Architektura z rozwarstwieniem logiki.
  • poznasz na przykładach kodu standardowe „klocki” (Building Blocks), których używamy do projektowania modeli biznesowych

Powinieneś wiedzieć:

  • podstawy projektowania obiektowego
  • architektury warstwowe
  • znajomość podstaw Javy (lub innego języka składniowo wywodzącego się z C++) na poziomie czytania

Projektowanie ukierunkowane na domenę

Rzecz będzie o projektowaniu – modelowaniu. Projektowaniu ukierunkowanym, czyli o skupieniu na pewnych aspektach, o wyborach, o ustaleniu tych a nie innych priorytetów. Domena, czyli pewna sfera wiedzy i aktywności, obszar tematyczny, do którego użytkownik aplikuje używane oprogramowanie. Na przykład domena fakturowania, rozliczania pacjentów, obiegu dokumentów, itd.

Domain Driven Design nie jest technologią ani metodyką. Jest to sposób myślenia, ustalania uwagi i priorytetów mających na celu przyśpieszenie (lub w ogóle umożliwienie powstania) projektów zmagających się ze złożoną domeną.

DDD jako nazwa zyskało popularność w 2003 roku po publikacji książki Erica Evansa „Domain-driven Design: Tackling Complexity in the Heart of Software”. Od tej pory podlega nieustannemu rozwojowi zarówno od strony koncepcyjnej jak i – w o wiele większym stopniu – od strony technicznych sposobów na implementację założeń.

Ze względu na obszerność artykułu resztę przeczytasz po pobraniu jego całej treści w formacie PDF. Do pobrania nie wymagamy żadnej rejestracji, ani żadnego zapisywania na newsletter.

Zachęcamy do lektury:
KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ PEŁNĄ TREŚĆ ARTYKUŁU

O autorze

Sławomir Sobótka: Programujący architekt aplikacji specjalizujący się w technologiach Java i efektywnym wykorzystaniu zdobyczy inżynierii oprogramowania. Trener i konsultant w firmie Bottega IT Solutions. Entuzjasta Software Craftsmanship.

Do jego zainteresowań należy szeroko pojęta inżynieria oprogramowania: architektury wysokowydajnych systemów webowych (w szczególności CqRS), modelowanie (w szczególności DDD), wzorce, zwinne procesy wytwórcze. Hobbystycznie interesuje się psychologią i kognitywistyką.

W wolnych chwilach działa w community jako: prezes Stowarzyszenia Software Engineering Professionals Polska (http://ssepp.pl), lider lubelskiego Java User Group, publicysta w prasie branżowej i blogger (http://art-of-software.blogspot.com).

Kontakt z autorem: [email protected]

Contact Us