Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Analiza rynku dla testerów oprogramowania w sektorze ITC została wyłączona

Analiza rynku dla testerów oprogramowania w sektorze ITC

Opublikowane przez | 14 czerwca 2012 | felieton

Outsourcing pracowników jest częstym sposobem radzenia sobie z kryzysem wsród znanych i mniej znanych firm sektora ITC. Testowanie oprogramowania to dziedzina z racji swojej specyfiki doskonale pasująca do tego nowego modelu biznesowego. Polskim firmom udaje się konkurować z potentatami z krajów takich jak Indie czy Chiny i skutecznie pozyskiwać nowych klientów. Sprzyja nam posiadanie dobrze przygotowanych kadr, podobna kultura a często również praca w tej samej strefie czasowej. W naszym kraju rośnie zapotrzebowanie na specjalistów testowania oprogramowania. Jakie zatem umiejętności są najbardziej cenione przez pracodawców?


W Polsce bardzo prężnie rozwijają się oddziały firm telekomunikacyjnych. W tej branży ceniona jest umiejętność analitycznego myślenia, kreatywność oraz umiejętność szybkiego wyszukiwania potrzebnych informacji. Pracodawcy zdają sobie sprawę, iż kandydaci bardzo rzadko znają szczegóły wykorzystywanych technologii i sami będą zmuszeni ich wyszkolić. Nieodzowna wydaje się natomiast umiejętność komunikowania się w języku angielskim, z uwagi na pracę w międzynarodowych zespołach oraz wyjazdy do klientów. Jeśli chodzi o umiejętność programowania, nie zawsze jest ona wymagana. Mimo rosnącej liczby projektów prowadzonych w metodologii Agile, testerzy ciągle nie mają możliwości analizowania kodu produktów. Wyjątkiem mogą być tu stanowiska związane z automatyzacją testów, na których umiejętność programowania jest nieodzowna.

Równie szybko rozwijają się firmy dostarczające aplikacje sieciowe, w tym portale internetowe. W ich przypadku znajomość technologii i języków programowania ma dużo większe znaczenie. Najbardziej poszukiwani są pracownicy znający technologie oparte na protokole HTTP, a więc SOAP oraz REST. Ważna jest też umiejętność programowania. Wciąż popularne są sprawdzone platformy jednak rośnie zapotrzebowanie na pracowników znających takie rozwiązania jak Ruby on Rails, Groovy/Grails czy technologie NoSQL. Szczególnie doceniana, z racji wykorzystania w wielu narzędziach, stała się umiejętność programowania w języku Groovy. Wspomniany kryzys sprawił, iż wzrosło zainteresowanie narzędziami OpenSource, a co za tym idzie umiejętność ich wykorzystywania to dodatkowy atut pracownika. To właśnie od efektywnego wykorzystania narzędzi zależy szybkość przeprowadzanych testów. Pracodawcy dostrzegają tą zależność. Najbardziej ceniona jest znajomości takich narzędzi jak Selenium, SoapUI czy JMeter. Nie bez znaczenia będzie znajomość innych elementów środowiska testowego jak systemy kontroli wersji czy bugtrackery.

Oprócz dwóch wymienionych obszarów należy zwrócić także uwagę na nowo pojawiające się trendy. Rośnie udział rozwiązań Cloud Computing, zarówno jeśli chodzi o oferowane produkty jak i narzędzia dla testerów. Coraz więcej polskich firm oferuje również rozwiązania mobilne. Inwestycja czasu w pozyskanie doświadczenia w tych dziedzinach ma szanse przynieść zyski w przyszłości.

Faktem wartym dostrzeżenia jest pewna standaryzacja wiedzy testerów. Coraz częściej pracodawcy wymagają od kandydatów umiejętności potwierdzonych certyfikatem ISTQB, przynajmniej na poziomie Foundation. Mimo pewnej liczby przeciwników certyfikacji ten trend powinien się utrzymać w najbliższym czasie.

Przygnębiająca wizja przedstawiona w prezentacji „Test is dead” otwierającej ubiegłoroczną Google Test Automation Conference wydaje się mieć niewiele wspólnego z polską rzeczywistością. Mit zielonej wyspy wydaje się nie mieć tu znaczenia. Zadania testera być może podlegają zmianom jednak jest on niezastąpionym ogniwem procesu testowania oprogramowania.

Jacek Okrojek

Jeżeli masz problem z poprawnym odczytaniem tej wiadomość kliknij w ten link

Contact Us