Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Jak porządnie zakończyć dzień? została wyłączona

Jak porządnie zakończyć dzień?

Opublikowane przez | 5 lutego 2015 | artykuł, wydarzenia

red_vase

Twoja ostatnia godzina

Jak porządnie zakończyć dzień?

Dzisiejszy artykuł jest w pewnym sensie kontynuacją poprzedniego. Ostatnim razem poruszyłem bardzo ważną kwestię – rozpoczynania dnia w sposób, który zwiększy naszą energię, zdrowie i sukcesy. Tym razem poznasz kilka przydatnych wskazówek, które sprawią, iż Twój sen będzie lepszy, a Ty wstaniesz pełen energii następnego dnia.

Ludzie bardzo często popełniają podstawowe błędy, które wpływają na jakość ich snu, a tym samym jakość ich następnego dnia.

Zero elektroniki przed snem

Przynajmniej godzinę przed snem postaraj się wyłączyć komputer i odłożyć telefon. Sam fakt patrzenia na świecący ekran i karmienie swojego umysłu różnymi informacjami z sieci, wpływa negatywnie na jakość snu. Twój mózg zostaje pobudzony, a w Twoim organizmie wydzielają się substancje niesprzyjające prawidłowemu odpoczynkowi.

Oczywiście nie jest to łatwe. Elektronika nas uzależniła w taki sposób, że potrzebujemy coś sprawdzi w internecie lub dokończyć pracę, którą zaczęliśmy w trakcie dnia. Jako osoba prowadząca dwa blogi, studiująca informatykę, a na dodatek kochająca pracować, doskonale to rozumiem i doświadczam. Często zdarza mi się siedzieć do późna bo nie mogę oderwać się od projektu, który zacząłem.

Nawet jeśli po położeniu się w łóżku szybko padam i mój sen jest dobry, to kolejnego dnia moje ciało i umysł odczuwają skutki.

Do tego stopnia się uzależniliśmy, że bez komputera czy telefonu, często nie mamy co ze sobą zrobić! Skoro chcemy ostatnią godzinę spędzić bez elektroniki, to co mamy robić w trakcie jej trwania?

Ogarnij otoczenie

Nie chodzi o to, żeby każdego wieczora robić wiosenne porządki, ale warto sprzątnąć stertę ciuchów, które leżą gdzieś na krześle lub podłodze. Warto umyć naczynia, ogarnąć kuchnię, a przede wszystkim sypialnie. Dobrym pomysłem jest również uporządkowanie swojego biurka, pochowanie niepotrzebnych teczek, długopisów, tak żeby kolejnego dnia miejsce pracy było zachęcające.

W ten sposób zaczniesz nowy dzień z czystym kontem.

Weź chłodny prysznic

Oczywistym faktem jest, że przed snem warto się zrelaksować, uspokoić i wyciszyć. Doskonałym sposobem na osiągnięcie tego jest chłodny prysznic, nie tylko zrelaksujesz się w trakcie, ale także obniżysz temperaturę swojego ciała. Im zimniejszy jesteś (bez przesady!) tym szybciej zaśniesz, a Twój sen będzie lepszy jakościowo.

Ludzki organizm potrzebuje do porządnego snu ochłodzenia. Jeśli będziesz ćwiczył, a potem weźmiesz gorącą kąpiel, to problemy z zaśnięciem gwarantowane.

Obniż swoją aktywność intelektualną

Zmniejsz obroty swojego umysłu. Dlatego właśnie internet jest złym pomysłem. Prowadzenie żywej konwersacji też nie należy do najlepszych rozwiązań. Twój umysł się ożywi, rozemocjonuje, a Ty przez dłużysz czas będziesz miał problemy z zaśnięciem, bo po Twojej głowie będą krążyć fragmenty rozmowy i przemyślenia.

Lepiej zrobić coś pasywnego, poczytać książkę, powtórzyć sobie materiał do nauki, posłuchać relaksującej muzyki, albo iść na spacer. Świetnym pomysłem jest medytacja. Zamykasz oczy i wyciszasz umysł. Warto wspomnieć miniony dzień, przeanalizować go i docenić wszelkie momenty warte zapamiętania.

Jeśli coś Cię dręczy

Jeśli pod koniec dnia czujesz, że coś cię dręczy, coś nie daje spokoju – przelej to na papier. Często jest tak, że musimy się czymś zająć następnego dnia, bo nie zdążyliśmy tego. Wtedy warto sobie zapisać przypomnienie w telefonie lub na kartce, która będzie gdzieś na widoku.

Jeśli masz jakiś pomysł, również go zapisz. Metoda opróżniania umysłu jest bardzo przydatna z praktycznego punktu widzenia, bo nie zdajesz się na swoją pamięć oraz potrafi uspokoić umysł, gdyż wiesz, że masz coś zapisane, a więc nie musisz męczyć się z myślą, żeby o tym pamiętać.

Sam jestem zwolennikiem takiego postępowania. Zawsze mam przy sobie telefon z aplikacją, do której zawsze mogę dodać nową notatkę. Nawet jeśli przed snem coś świetnego wymyślę, to mam pod ręką telefon, dzięki czemu mogę to od razu zapisać. Wyrobiłem w sobie także nawyk częstego sprawdzania swoich notatek i usuwania zbędnych. W ten sposób jestem na bieżąco ze swoimi pomysłami.

Odpuść sobie jedzenie!

To podstawowy grzech snu! Wszyscy o tym wiemy, ale czy naprawdę przestrzegamy? Jeśli zjesz coś przed snem, Twoje ciało zamiast wypoczywać, zajmie się trawieniem. Jeśli jesteś naprawdę głodny, posil się lekkim serkiem wiejskim. To jeden z niewielu posiłków, który nie wpłynie znacząco na Twoją sylwetkę oraz sen, a także zaspokoi głód.

Przewietrz sypialnię

Czy znasz ten rodzaj powietrza, kiedy wchodzisz do pokoju osoby śpiącej, zwłaszcza z zewnątrz? Jest trochę duszno i nieprzyjemnie. Warto więc przed samym snem otworzyć okno i wpuścić trochę świeżego powietrza. Zwiększenie jakości snu gwarantowane.

Jeśli nie jesteś w stanie wstać godzinę wcześniej

Poprzedni artykuł dotyczył tego jak wykorzystać pierwszą godzinę dnia na swoją korzyść. Jeśli jesteś bardzo leniwy i bardzo nie chcesz wstawać wcześniej, to opisane prze zemnie czynności możesz wykonać przed snem. Zachęcam do przeczytania artykułu: Twoja pierwsza godzina. Ogólnie chodzi o to, żeby porządnie zaplanować nadchodzący dzień.

Pytania, które zmienią Twoje podejście

Poniżej powtarzam listę kilku pytań, które pojawiły się w ostatniej części. Jeśli nie chcesz odpowiedzieć sobie na nie po wstaniu, zrób to przed snem. Gwarantuję Ci, że jeśli uczynisz je swoim nawykiem, to Twoje postrzeganie życia zmieni się na lepsze. Jakkolwiek zły nie był Twój dzień, te pytania zmienią Twoje samopoczucie.

Spróbuj udzielić 2-3 odpowiedzi na każde pytanie. Jeśli będziesz miał problemy z którymś, zamień je na tryb przypuszczający w stylu: co mogłoby…, za co mógłbym być…

 • Co mnie w życiu uszczęśliwia? Co wywołuje teraz moje szczęście?
 • Co wywołuje w życiu moje podniecenie? Co dokładnie mnie teraz ekscytuje?
 • Z czego jestem w życiu dumny? Z czego jestem teraz dumny?
 • Za co jestem w życiu wdzięczny? Za to teraz jestem wdzięczny?
 • Co daje mi przyjemność? Co teraz daje mi przyjemność?
 • W co wierzę? Czemu chcę się poświęcić?
 • Kogo kocham? Kto kocha mnie?

Jeśli czujesz, że Twoje życie traci na wartości, to poniższe pytania przywrócą Cię na właściwy tor.

 • Co dzisiaj z siebie dałem? Co dałem dziś innym?
 • Czego się dziś nauczyłem?
 • Jak dzisiejszy dzień przyczynił się do podniesienia jakości mojego życia? Jak mogę wykorzystać go, jako inwestycję w przyszłość.

Poniżej pytania dodatkowe, które są skanerem świetnych okazji. Jeśli planujesz zmienić coś w swoim życiu na lepsze, to przydadzą Ci się.

 • Jak mogę dodać wartości do swojego życia?
 • Jak mogę dodać wartości do życia innych ludzi?
 • W jakich sprawach, przedsięwzięciach i działaniach mogę pomóc?

W zależności od własnych potrzeb, wybierz któryś zestaw pytań dla siebie. Nie polecam wszystkich trzech naraz, poczujesz się przytłoczony. Wybierz na początek jeden i przekonaj się jak Twoje samopoczucie zmieni się na lepsze.


 Pobierz zestaw pytań na każdy dzień i wydrukuj

Znacznym ułatwieniem będzie wydrukowany zestaw pytań, które chcesz sobie zadać.

Daję Ci możliwość pobrania gotowego szablonu z poznanymi pytaniami. Możesz je sobie wydrukować i wypełniać przed pójściem spać. Masz również możliwość pobrania szablonu z planem dnia, który pomoże zaplanować Twoje jutro.

W sumie to 2 strony A4 w formacie pdf, które możesz pobrać już teraz. Zapraszam tutaj: http://brieftip.pl/poranne-pytania-oraz-plan-dnia/.


Wiem, że ten artykuł może wydawać się jak gdyby opisywał jakiś skomplikowany proces, który trzeba wykonać przed snem. Spójrz na niego całościowo. Tak naprawdę to kilka wskazówek, których jesteś w stanie przestrzegać, zwłaszcza jeśli poświęcisz na nie całą godzinę.

Gorąco zachęcam do spróbowania, przynajmniej przez jakiś próbny okres. Dzięki temu na własnej skórze przekonasz się jakie pozytywne zmiany zaszły w Twojej codzienności.

Jeśli ten artykuł uważasz za pomocny lub inspirujący, to zachęcam do zalajkowania go oraz podzielenia się nim ze znajomymi.


 Damian Chodorek: Pasjonat i zapaleniec rozwoju osobistego. Student V roku Informatyki Stosowanej na AGH w Krakowie.

Blog o rozwoju osobistym http://brieftip.pl/
Blog o programowaniu http://damianchodorek.com

Contact Us