Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Jak przestać być pasywnym pracobiorcą i zacząć być kreatorem? 6 zasad tworzenia siebie i swojej marki została wyłączona

Jak przestać być pasywnym pracobiorcą i zacząć być kreatorem? 6 zasad tworzenia siebie i swojej marki

Opublikowane przez | 18 grudnia 2014 | artykuł, wydarzenia

Polacy emigrują za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków życia i większych pieniędzy. Utarło się myślenie, że bez wykształcenia jesteś wart niewiele, a jeśli jesteś w naprawdę zdolny to jedyną drogą dla Ciebie jest praca w korporacji. Jeśli to Ci się nie podoba, to droga za granicę wolna.

Młodzi i ambitni ludzie często więc nie widzą innej perspektywy niż wyuczyć się, a potem zaczepić się w danej pracy i ewentualnie zmienić ją po kilku latach. Zaciągnąć kredyt na mieszkanie i tym sposobem przeżyć resztę swoich dni. Jednak to, że nie widzą innej perspektywy, nie oznacza, że jej nie ma.

Bądź kozą lub trawą

Pasywny pracobiorca: Aktywny kreator:
 • wysyła CV do firm,
 • pyta znajomych, rodzinę o możliwość pomocy,
 • biernie doczepia się do firmy,
 • nie chce się wychylać,
 • chce grzecznie pracować i brać co miesiąc pensję,
 • unika jakichkolwiek porażek i błędów, woli żyć mając spokojną głowę,
 • pracę traktuje jako zło konieczne.
 • rozumie, że jest żywą częścią większego organizmu,
 • zarządza swoim życiem, stawia warunki, ponieważ ma pomysł na siebie,
 • jest łowcą, poluje na zdobycz, która w jego mniemaniu jest tłusta,
 • tworzy wartość,
 • dużo robi, a więc popełnia wiele błędów,
 • uczy się na pomyłkach,
 • uwielbia to co robi i jest coraz lepszy.

To podstawowe różnice w myśleniu. Jak więc stać się kreatorem?

1. Próbuj wielu rzeczy, popełniaj dużo małych błędów

Nigdy nie poznasz siebie jeśli nie przetestujesz się, jeśli nie spróbujesz. Czujesz, że mógłbyś być dobrym sprzedawcą? Spróbuj. Czujesz, że świetnie rysujesz i projektujesz? Spróbuj. Czujesz, że stworzyłbyś całkiem przyzwoity blog? Spróbuj.

Nie dowiesz się w czym jesteś dobry i jakie są Twoje talenty jeśli nie pobrudzisz sobie rąk. Najlepiej jak najczęściej. Im więcej porażek poniesiesz, tym mądrzejszy i doświadczony się staniesz. Oczywiście dużych pomyłek unikaj jak ognia. Mogą Cię uszkodzić na całe życie, ale jeśli coś jest odwracalne i nie niesie potężnych konsekwencji – zaryzykuj!

2. Bądź proaktywny

Najlepszym sposobem, aby udowodnić swoją wartość i umiejętności, jest aktywne działanie. Rób to co kochasz, a nie tylko mów o tym. Twierdzisz, że masz talent do programowania i że jesteś w tym dobry? Pokaż swoje portfolio. Czy aktywnie żyjesz swoją umiejętnością?

Mów o swoich zainteresowaniach. Nie wstydź się powiedzieć światu kim jesteś, w co wierzysz i co potrafisz. W przeciwnym wypadku nikt się nie dowie o Twoich możliwościach. Nie wystarczy reklamować się tylko wtedy, kiedy ktoś w końcu zapyta. Wiem, że to często trudne, ale musisz nauczyć się przejmować inicjatywę. Oczywiście na wszystko jest miejsce i czas.

3. Inwestuj w siebie

Chyba zdajesz sobie sprawę z tego, że czasy, w których wystarczyło się czegoś nauczyć już minęły? Teraz żyjemy w świecie, w którym należy się ciągle uczyć. Bez względu na wiek.

Pieniądze na książki nigdy nie będą zmarnowane. Czytaj o tym czego Ci brakuje, co Cię interesuje, w czym się widzisz, z czego chcesz słynąć. Uczestnicz w wykładach, wydarzeniach tematycznych i szkoleniach. Niech Twoja twarz przestanie być obca ludziom z branży.

Inwestowanie w siebie nie oznacza przede wszystkim kupowania pięknych ubrań i komputera jeśli ich nie potrzebujesz. Tak, wygląd jest ważną częścią każdego z nas, ale boskim wyglądem nie nadrobisz pustki w głowie.

4. Miej swój styl

Wyróżniaj się! Nie małpuj wszystkich wkoło, nie chcesz być kolejnym szarym człowiekiem. Zastanów się co jest Twoją mocną stroną, a następnie zaakcentuj to. Być może powinna wyróżniać Cię część garderoby, Twój styl mówienia lub po prostu bycia.

Można znaleźć sporo informacji na temat Donalda Trumpa, od którego emanuje niewytłumaczalna energia. Jego sposób chodzenia, poruszania się, mówienia, gestykulacji wyróżnia się. Łatwo odnajdziesz go pośród tłumu. To wewnętrzny styl, który jest akceleratorem sukcesu.

Z drugiej strony mamy Elona Muska, który jest bardzo spokojny, wolny, cichy, nawet trochę jąkający się, pełen pokory, ale z drugiej strony błyskotliwy i mądry. Tak czy inaczej nie da się nie zauważyć jego charakterystycznych cech. Można się kłócić czy ułatwiły mu sukces, ale na pewno niełatwo go zapomnieć.

5. Ułatw dostęp do siebie

Osobista, internetowa wizytówka, moim zdaniem, jest minimum w obecnych czasach. Dlaczego? Ponieważ znacznie ułatwia odnalezienie Cię przez innych.

Jeśli minimum to dla Ciebie zbyt mało, załóż blog tematyczny. Ja posiadam dwa. Dotyczą moich zainteresowań i sfer życia, w których chcę się rozwinąć. Porządny blog wymusza na Tobie regularne pisanie. To z kolei wymusza na Tobie aktywne poszukiwanie wiedzy, którą chcesz podzielić się z czytelnikami.

Mało tego, piszesz o czymś, uczysz się tego, uczysz innych i zaczynasz z tego słynąć. Przykładowo Twoją pasją jest ekstremalna jazda na rowerze. Zakładasz blog o miejscach, gdzie można pojeździć, o rowerach, rowerzystach, wydarzeniach, itp.

Teraz, jeżeli któryś z Twoich znajomych będzie mieć problem z rowerem, to do kogo przyjdzie? Do Ciebie. Jeśli będzie chciał jakichś porad w temacie, to kto jako pierwszy przyjdzie mu na myśl? Ty. Stajesz się więc pewnym centrum, które zaczyna skupiać ludzi. Stąd prosta droga do kreowania danego tematu.

Nagle przestajesz być zwykłym blogerem, a zaczynasz być pewnym symbolem, który ma wpływ na ludzi, na to co kupują, gdzie spotykają się (słyszeliście o nowej kawiarni dla rowerzystów?), a nawet jak rozwija się dana dziedzina. Krok po kroku stajesz się kimś niezastąpionym, oryginalnym. Stajesz się prawdziwą marką.

6. Bądź spójny i wiarygodny

Solidne marki są spójne. Nie zmieniają co roku całkowicie swojego kierunku rozwoju. Spójrz na firmę Apple, na design jej produktów. Jest spójny, jest całością. Firma posiada filozofię i wartości, których się trzyma. To zapewnia jej wiarygodności. Dzięki temu wiem, że jeśli chce kupić sprzęt, który się raczej nie popsuje, to będzie to sprzęt Apple’a. Klienci przestają być klientami, a zaczynają być fanami.

Prostota może być trudniejsza od komplikacji: trzeba się ciężko napracować nad wydobyciem czystej myśli, która pozwala na prostotę. Ale warto – bo kiedy już się to ma, można przenosić góry. – Steve Jobs

Zastanów się więc kim chcesz być, co chcesz reprezentować, jakie wartości wyznajesz, a potem trzymaj się tego. W swojej działalności, w wywiadach, rozmowach i spotkaniach.

Umiejętność budowania osobistej marki jest szczególnie ważna, jeżeli chcesz stworzyć swoje życie oraz siebie, a nie robić co Ci mówią. W Polsce mamy utrudnioną sytuację, ale jest to możliwe i zdecydowanie warte spróbowania.


Damian Chodorek: Pasjonat i zapaleniec rozwoju osobistego. Student V roku Informatyki Stosowanej na AGH w Krakowie.

Blog o rozwoju osobistym http://brieftip.pl/
Blog o programowaniu http://damianchodorek.com

Contact Us