Menu
×
Menu
Możliwość komentowania Jak zacząć dzień w sposób, który zmieni wszystko? została wyłączona

Jak zacząć dzień w sposób, który zmieni wszystko?

Opublikowane przez | 21 stycznia 2015 | artykuł, wydarzenia

teaTwoja pierwsza godzina

Jak zacząć dzień w sposób, który zmieni wszystko?

Czy zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób Twój poranek wpływa na resztę dnia? Lata są kształtowane przez miesiące, miesiące przez tygodnie, na tygodnie wpływają dni, dni tworzą godziny, a godziny wykorzystujesz Ty! To jak będą wyglądać Twoje godziny każdego dnia, zależy od Twojego stanu emocjonalnego, podejścia do spraw, energii, zdrowia. I teraz dobra wiadomość – na wszystkie te czynniki masz wpływ.

Warto zacząć każdy dzień w sposób, który doda Ci sił, napełni pozytywną energią i zapewni sukcesy. Tak jak ćwiczenia fizyczne z samego rana są szczególnie korzystne, gdyż wpływają na Twój metabolizm przez resztę dnia i powodują większe spalanie tłuszczu, tak samo ćwiczenia psychiczne niosą ogromne korzyści. W dzisiejszym artykule dowiesz się jak wykorzystać Twoją pierwszą godzinę, aby zapewnić sobie życie jakiego pragniesz.

Wstań godzinę wcześniej

Wiem, że to trudne. Szczególnie jeśli już wstajesz wcześnie. Istnieje wiele badań potwierdzających, iż ludzie, którzy wstają wcześniej niż reszta świata, odnoszą więcej sukcesów w swoim życiu. Często zaczynają dzień w sposób, który dziś poznasz. Warto się więc zastanowić nad znalezieniem ekstra czasu każdego ranka.

Trzymaj się z dala od elektroniki

Pierwszą poranną czynnością bardzo wielu ludzi jest uruchomienie komputera lub telefonu i sprawdzenie skrzynki odbiorczej, ewentualnie sprawdzenie odebranych SMS-ów. Błąd. W trakcie trwania Twojej pierwszej godziny dnia, nie daj się wciągnąć w wir wydarzeń, rozmów, spraw i konwersacji. W innym wypadku Twój dzień, Twoje samopoczucie, siła i energia nigdy się nie zmienią.

Oczywiście jeśli to Twoja praca, albo jesteś w trakcie jakiegoś wyjątkowego wydarzenia czy wypadku, który miał miejsce, to nie masz wyjścia. Jeśli jednak Ciebie to nie dotyczy, trzymaj się z dala od telefonów, tabletów i komputerów. Jeśli sądzisz, że to niemożliwe, jest to znak, że świat zewnętrzny i elektronika kontrolują Cię, a Twoje życie zdecydowanie nie jest w równowadze. Warto się więc zastanowić nad sobą.

Zapamiętaj, że skrzynka odbiorcza to w 99% doskonały system organizacji spraw innych ludzi, którym zależy na Twojej pomocy, którzy chcą Twojego czasu i uwagi. Jeśli dasz się złapać w tę pułapkę, opuścisz stan siły i wejdziesz w stan reakcji na świat. W ten sposób bardzo łatwo stracić cały dzień i nie zrobić nic dla siebie. Musisz być tego świadom.

Poświęć czas na wdzięczność

Pierwsze myśli, które warto mieć w swojej głowie już od rana, powinny dotyczyć miłości, wdzięczności, radości. Jednym z najlepszych sposobów, aby je stworzyć jest przemyślenie sobie wszystkiego za co możesz być wdzięczny. Czy będzie to Twoja rodzina? Być może Twoja praca, albo znajomi? A może wszystko co Cię otacza? Tak czy inaczej, warto zastanowić się i skupić na dobrach, które masz obok siebie, a także w sobie.

Poniżej lista kilku pytań, które zagwarantują, że Twoje poczucie humoru oraz spojrzenie na własne życie zmienią się na dużo lepsze.

Spróbuj udzielić 2-3 odpowiedzi na każde pytanie. Jeśli będziesz miał problemy z którymś, zamień je na tryb przypuszczający w stylu: co mogłoby…, za co mógłbym być…

 • Co mnie w życiu uszczęśliwia? Co wywołuje teraz moje szczęście?
 • Co wywołuje w życiu moje podniecenie? Co dokładnie mnie teraz ekscytuje?
 • Z czego jestem w życiu dumny? Z czego jestem teraz dumny?
 • Za co jestem w życiu wdzięczny? Za to teraz jestem wdzięczny?
 • Co daje mi przyjemność? Co teraz daje mi przyjemność?
 • W co wierzę? Czemu chcę się poświęcić?
 • Kogo kocham? Kto kocha mnie?

Twój prywatny rodzaj medytacji

Kiedy jesteś w odpowiednim stanie emocjonalnym i wiesz, za jakie rzeczy w Twoim życiu możesz być wdzięczny już teraz, warto trochę pomedytować. Jak? To zależy od Ciebie. Dla jednych odpowiednie będzie wsłuchanie się w piękną muzykę, dla innych przeczytanie kolejnych stron doskonałej książki. Może warto pomyśleć jak możesz ulepszyć swoje życie, albo pracę?

Ten czas warto poświęcić na rozbudzenie się i rozruszanie Twojego umysłu. Dobrym sposobem jest rozgrzewka, rozruszanie stawów, porozciąganie się. Twoje tętno trochę przyspieszy, ciało i umysł zostaną rozbudzone. Twój mózg zacznie lepiej pracować.

Znów, przedstawiam Ci kilka pytań, które ułatwią Ci dokonanie krótkiej refleksji nad swoim potencjałem.

 • Jak mogę dodać wartości do swojego życia?
 • Jak mogę dodać wartości do życia innych ludzi?
 • W jakich sprawach, przedsięwzięciach i działaniach mogę pomóc?

Zaplanuj swój dzień

Wiele badań potwierdza, że ludzie, którzy planują swój dzień i zastanawiają się z rana nad tym co muszą zrobić, mają ponadprzeciętne osiągnięcia niż cała reszta. To klucz do produktywności i sukcesów. Planuj, myśl, przewiduj, określ jasno co dziś trzeba będzie zrobić.

Warto wziąć kartkę papieru, długopis i zapisać:

 • nad czym aktualnie pracujesz, jakie są Twoje główne projekty,
 • 4-5 rzeczy, które powinieneś osiągnąć w związku z nimi,
 • jakie 3 najważniejsze rzeczy bezwzględnie musisz zrobić, aby zbliżyć się do ich zakończenia,
 • z kim się musisz dziś spotkać, z kim się umówić, jakich ludzi warto dziś zobaczyć,
 • co może się nie udać i jak sobie z tym poradzisz,
 • jak poradzisz sobie z rzeczami, na które nie będziesz przygotowany,
 • czy warto się przejmować i reagować na sytuacje niezależne od Ciebie.

Następnie upewnij się, że to co sobie zapiszesz, będzie przy Tobie przez resztę dnia.

Zauważ, że jeśli zaczniesz dzień od uświadomienia sobie tych rzeczy, zamiast sprawdzania poczty, to bezpośrednio nadajesz kierunek swojemu życiu. W ten sposób możesz dojść gdziekolwiek chcesz.

Wyobraź sobie najlepszy scenariusz

Jesteś w odpowiednim stanie emocjonalnym. Wiesz co masz, wiesz co chcesz mieć i dokonać. Przygotowałeś się na ewentualne problemy, masz plan.

Teraz warto usiąść i wyobrazić sobie przebieg następnych kilkunastu godzin. Zamknij oczy i wyobraź sobie jak by to było, gdyby wszystko szło jak po maśle, gdyby udało Ci się dokonać to co zaplanowałeś, gdybyś pozałatwiał sprawy z ludźmi. Niech Twoje wyobrażenie uwzględni to, że jesteś miły i uśmiechnięty. Pomyśl jak wpływa to na ludzi wokół Ciebie, kim stajesz się dla nich.


 

Pobierz zestaw pytań na każdy dzień i wydrukuj

Jeśli myślisz poważnie o pełnym wykorzystaniu własnego potencjału, to niezbędny będzie zestaw pytań, które musisz sobie zadać z samego rana.

Daję Ci możliwość pobrania gotowego szablonu z porannymi pytaniami. Możesz je sobie wydrukować i wypełniać każdego ranka. Masz również możliwość pobrania szablonu z Twoim planem dnia, który zawiera pytania pomagające określić wszystko czego potrzebujesz, aby w pełni wykorzystać każdy dzień.

W sumie to 2 strony A4 w formacie pdf, które możesz pobrać już teraz. Zapraszam tutaj: http://brieftip.pl/poranne-pytania-oraz-plan-dnia/.


 

Jeśli poświęcisz pierwszą godzinę, każdego dnia na wprowadzenie się w odpowiedni stan sukcesu, zaplanujesz swój dzień, będziesz spodziewał się najlepszego, ale przygotujesz się na najgorsze, to nic nie jest Cię w stanie zatrzymać. Zyskujesz kontrolę i siłę, aby osiągnąć w życiu to czego chcesz.

Ceną, jaką musisz za to zapłacić, jest wstanie jedną godzinę wcześniej. Oczywiście opisane prze zemnie czynności nie muszą zajmować Ci 60 minut. Może to być 30 minut, ale warto upewnić się, że bez pośpiechu zdążysz spokojnie pomyśleć.

Spróbuj wprowadzić poznane dziś zasady do swojego życia. Daj sobie tydzień czasu i zaobserwuj jak zmieni się Twoje samopoczucie, energia i osiągnięcia w trakcie tego czasu.

Jeśli ten artykuł zainspirował Cię i sądzisz, że dzięki niemu Twoje życie może stać się lepsze, to zachęcam do zalajkowania go i podzielenia się ze znajomymi.


Damian Chodorek: Pasjonat i zapaleniec rozwoju osobistego. Student V roku Informatyki Stosowanej na AGH w Krakowie.

Blog o rozwoju osobistym http://brieftip.pl/
Blog o programowaniu http://damianchodorek.com

Contact Us