Menu
×
Menu
Możliwość komentowania POLKA W BRANŻY IT została wyłączona

POLKA W BRANŻY IT

Opublikowane przez | 28 kwietnia 2016 | artykuł, wydarzenia

kobiety-w-it_loga_300Polki, które zdecydowały się na rozwój kariery zawodowej w szeroko pojętym sektorze teleinformatycznym, są zadowolone ze swojego wyboru. Kobiety zyskują nie tylko przyszłościowy zawód w dobie wszechobecnych technologii, ale również pełną wyzwań i satysfakcji pracę. Jak wynika z raportu „Kobiety w IT”, 75% respondentek jest zdania, że warto pracować w branży IT.

28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Kobiet w ICT, który ma na celu promocję rozwoju kariery w sektorze teleinformatycznym wśród dziewcząt i młodych kobiet. Hays Poland, Geek Girls Carrots, IAB Polska oraz Biuro Podróży Reklamy świętują ten dzień publikując raport „Kobiety w IT”, który analizuje sytuację profesjonalistek pracujących na rynku IT w Polsce. W badaniu wzięło udział 1035 kobiet, które odpowiedziały na pytania dotyczące ich doświadczeń zawodowych, wykształcenia oraz opinii na temat branży.

PEWNA PRACA I CIEKAWE WYZWANIA

Kim jest Polka zawodowo zajmująca się nowoczesnymi technologiami? Respondentki badania w przeważającej części są młodymi profesjonalistkami w przedziale wiekowym od 25 do 30 lat. Często wskazują na swoje zadowolenie z pracy zawodowej oraz przypisują sektorowi IT wiele różnorodnych korzyści dla swojej kariery. Większość badanych kobiet nie posiada wykształcenia kierunkowego, ale mocno stawia na samokształcenie i stały rozwój kompetencji. Najwięcej respondentek pracuje na stanowiskach Software Developera i Software Testera.

Zdaniem 75% respondentek, praca w branży IT przynosi im wiele korzyści. Jak uważa Kamila Sidor, założycielka i CEO Geek Girls Carrots, profesjonalistki cenią sobie zarobki oraz brak sztywnej hierarchii i bezrobocia. Do rozwoju kariery w obszarze IT kobiety motywuje również szybki rozwój sektora. – Technologie wdzierają się w każdą dziedzinę życia i biznesu, co powoduje, że na przykład umiejętność programowania będzie jeszcze częściej wykorzystywana w przyszłości – dodaje Sidor.

PROGRAMISTKA RÓWNA PROGRAMIŚCIE?

Choć w powszechnym mniemaniu dominuje pogląd, że zmaskulinizowane branże nie są przychylne obecności kobiet, to z raportu wynika, że 44% respondentek w swojej karierze nigdy nie doświadczyło przeciwności wynikających z ich płci. Świadczy to o wysokich kompetencjach specjalistek od IT oraz rosnącej otwartości branży na różnorodność, za czym przemawiają również dodatkowe działania wielu organizacji w celu edukacji i zwiększenia zatrudnienia kobiet na stanowiskach informatycznych. Niemniej, kwestia odmiennego traktowania ze względu na płeć pozostaje aktualna − zdaniem 46% respondentek, kobietom w branży jest trochę trudniej niż mężczyznom.

Patrzenie na pracę w IT przez pryzmat płci nie zaś kompetencji jest błędem – twierdzi Anna Kreiser, Marketing & PR Manager w FABRITY K2, i dodaje – Płeć nie stanowi bowiem bariery dla kobiet do podjęcia pracy i odnoszenia sukcesów w IT. Z tą tezą zgadza się Łukasz Grzeszczyk, IT Business Manager w Hays Poland − Czy płeć informatyka ma znaczenie? Z mojego doświadczenia wynika, że nie ma znaczących różnic. Firmy zatrudniające specjalistów w obszarze IT płacą przede wszystkim za kompetencje, a te nie mają płci.

DOJRZAŁY WYBÓR KARIERY

Z raportu wynika, że kobiety wybierają tę ścieżkę kariery coraz częściej, niejednokrotnie podejmując decyzję o zmianie zawodu. Jak wynika z badania, 68% respondentek pracowało poza obszarem IT. Raport pokazuje, że im młodszy wiek ankietowanych, tym rzadziej posiadają doświadczenie zawodowe spoza branży IT. Co ciekawe, zmiana obszaru zawodowego zazwyczaj nie jest motywowana kwestiami finansowymi. Eksperci wskazują na wyzwania intelektualne i pracę w ciekawym otoczeniu. – Zawód informatyka lub programisty to praca, która stawia przed nami ciągłe wyzwania. Nie chcemy już pracować tylko dla pieniędzy – satysfakcja jest równie ważna. – twierdzi Leszek Wolany, CMO w Coders Lab – Szkole Programowania.

Kompetencje potrzebne do pracy w sektorze teleinformatycznym najczęściej nabywane są przez kobiety drogą inną niż akademicka, bowiem tylko 34% respondentek posiada wykształcenie wyższe w dziedzinie IT. Jak uważa Włodzimierz Schmidt, Prezes Zarządu IAB Polska, wynika to między innymi z niezadowalającego poziomu edukacji informatycznej w Polsce. – Umiejętność programowania młodzież poznaje zbyt późno, powierzchownie, wskutek przypadkowego zetknięcia z zagadnieniem. Z tego powodu wiele osób, pomimo posiadanych predyspozycji, nie wykorzystuje umiejętności informatycznych w życiu zawodowym i nie wybiera takiej ścieżki kariery – tłumaczy Schmidt. W rezultacie, wiedza i kompetencje z obszaru IT kobiety najczęściej zdobywają i rozwijają we własnym zakresie.

ROSNĄCA ROLA SPOŁECZNOŚCI IT

Jednym ze źródeł wiedzy specjalistycznej są społeczności skupiające pracowników branży IT. Z raportu wynika, że do takich grup należy ponad 35% respondentek. Korzyści wynikające z takich inicjatyw dostrzega 44% kobiet, najczęściej wymieniając rozwój kompetencji zawodowych oraz networking. Na rolę, jaką społeczności IT grają w budowie siatki kontaktów zawodowych wskazuje również Kamila Sidor z Geek Girls Carrots. − Spotkania społeczności, konferencje branżowe czy spotkania networkingowe są istotną częścią życia zawodowego, a ich nadrzędną rolą jest budowanie relacji biznesowych. Bez dobrego networku ciężko jest szybko rozwijać swój biznes czy karierę. – dodaje.

Na znaczeniu zyskują również inicjatywy skierowane wyłącznie do profesjonalistek. – Organizowane są cykle wykładów, eventy, konferencje oraz kursy przeznaczone dla kobiet. Bardzo często są to wydarzenia, które mają za zadanie naukę od podstaw lub podwyższenie kwalifikacji – twierdzi Joanna Zajchowska, Consultant IT w Hays Poland.

Kobiety doskonale spisują się w rolach w każdym obszarze IT – biznesowym, obsługowym i technologicznym, dlatego też ich liczba w branży powinna rosnąć. – W Polsce jest dużo uzdolnionych kobiet, które mają potencjał by stać się fantastycznymi inżynierami, programistkami, dużo osiągnąć i stworzyć przełomowe produkty i rozwiązania. – twierdzi Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, Country Director w Google Poland, i dodaje – Trzeba pomóc im, żeby ich talent i potencjał miał szansę być w pełni wykorzystany.

Pełna wersja raportu jest dostępna pod adresem: www.kobietywit.pl

Contact Us